Ez az egyik legújabb őrület a kultúránkban, ami egy állandó szenvedélyre szoktat rá. Az energiaitalok múltja egészen a nyolcvanas évek közepére nyúlik vissza, de hazánkban főleg az elmúlt néhány évben vált tömeges méretűvé a fogyasztásuk. Az iparág 20-25 százalékos bővüléseket produkál évente, sőt ezen növekedés lendületét a gazdasági válság sem törte meg. Elmondható, hogy egyre inkább divat ezen italok fogyasztása, és főleg a fiatalok azok, akik egyre gyakrabban élnek is vele.
Erről a témáról is könyvet lehetne írni, de ehelyett csak néhány alapvető információt fogunk átnézni, hogy tájékozott és tudatos fogyasztó legyél. Mi is az energia ital? Olyan ital ami tartalmaz néhány legális izgatószert esetleg vitamint, abból a célból hogy energiaszintünket megemelje.
Ami minden energiaitalban közös, az a rendkívül magas koffein és cukor tartalom. A finomított cukor káros hatásait itt most nem részletezem, ez mindenképpen egy külön cikket érdemel. De mikor azt hiszed milyen fantasztikusan megemelkedett az energiaszinted, hogy akár egész éjjel képes vagy táncolni, akkor nagy valószínűséggel egy óriási cukorlöketet kaptál semmi mást.
Az energiaitalok koffeintartalma 70 és 200 milligramm között van dobozonként, viszonyítási alapként jegyzem meg hogy egy csésze igen erős kávéban 40-től 150 milligramm koffein található. Régóta folyik a vita hogy a koffeinnek a pozitív vagy a negatív hatásai-e az erősebbek. Azon túl, hogy tartós fogyasztása függőséghez vezet, a nagy mennyiségében fogyasztott koffein, a következő tüneteket produkálja:
- Magas vérnyomás
- Szapora szívműködés
- Rossz közérzet
- Hányinger
Probléma még, hogy a további összetevők, ilyen lehet a guarana, taurin, gyógynövények, ásványi anyagok és a vitaminok egy része, kölcsönhatásba léphet a koffeinnel. Ezek a kölcsönhatások befolyásolhatják a szívritmust, a vérnyomást, sőt még a mentális állapotot is, különösen akkor, ha nagyobb mennyiségben vagy alkohollal együtt fogyasztják.
Van még egy „titokzatos” összetevő a taurin. Nem sokan tudják mi az és főleg nem hogy mit is keres az energiaitalban. Nos a taurin egy látszólag veszélytelen nem fehérjeépítő aminosav, ami szerepet játszik a szervezet energiagazdálkodásában. Hatásos a stresszes, túlterhelt szervezet számára, fokozza a szellemi tevékenységet. A szervezet saját maga is képes előállítani, viszont a pontos taurinszükséglet jelenleg nem ismert.
Norvégiában, Dániában és Franciaországban betiltották a Red Bull energiaitalt, miután egy állatkísérlet azt igazolta, hogy a taurinnal táplált patkányok bizarr viselkedést mutatnak, szorongtak, sőt öncsonkítás is előfordult náluk. És itt ismét visszajutunk oda, ahová nagyon sokszor, hogy habár a taurin egy a természetben is előforduló anyag, de he kiragadunk egy összetevőt és azt külön adagolva alkalmazzuk, akkor egészen más hatása lehet. Többek közt az aszpartam is ezért káros, noha 90 százalékban aminosavakból épül fel.
Összefoglalva, ha a helyzet úgy adódik, és valami miatt megiszunk egy-egy doboz energiaitalt, az az egészséges szervezetben nem okozhat semmiféle károsodást. (Magas vérnyomásban, szívbetegségekben szenvedők, terhes anyák azért jobb ha alkalmanként sem próbálkoznak vele.) Viszont mindenképpen kerülendő a tartós és nagy mennyiségű használatuk. Az igazi baj, hogy a fiatalok, és itt már az akár általános iskolásokat is értem, ezeket a löttyöket üdítő gyanánt isszák, figyeljünk oda rájuk. Na és ha energiára van szükségünk, együnk inkább egy banánt, mindképpen jobban járunk vele.
Utolsó kommentek