Manapság mindenki a plusz kilókkal küzd, mindenhol fogyókúrázó, fogyni vágyó emberekről lehet hallani. De mi van azokkal, akik hízni szeretnének?
Miért vagyok vékony?
Fáradékony vagyok, keveset eszem. - A soványságnak sok oka lehet. Okozhatja a nem megfelelő kalóriabevitel is, de elképzelhető, hogy az emésztéseddel és a szervezeted tápanyagfelvételével van gond. Ha karcsúságod mellé gyakorta fáradékonyság is társul, akkor előfordulhat, hogy a háttérben valamilyen betegség, vagy szervi probléma áll. Ezt mindenképpen ki kell vizsgáltatni, fordulj a háziorvosodhoz!
Rendesen eszek, de mégis vékony vagyok. - Bár vékonynak lenni egészségesebb, mintha plusz kilókkal küzdenél, ennek is megvannak a hátulütői. A túl alacsony koleszterinszint éppúgy egészségtelen, mint a magas, ráadásul a szervezet is nehezebben birkózik meg a betegségekkel, ha kevesebb a tartaléka. Sőt, egy elmélet szerint a sovány emberek idegesebbek, türelmetlenebbek, mivel az idegeik nincsenek kellőképpen kipárnázva.
Lehet, hogy vékony testalkatú vagy, de az elegánsan vékony és a sovány között nagy különbég van. A kisebb, vékonyabb szervezetnek kevesebb kalóriára van szüksége. Éppen ezért úgy érezheted, hogy eleget eszel, mert elégséges mennyiségű tápanyagot viszel ve a szervezetedbe, de nincs meg az a plusz, amitől hízhatnál. Egyél annyiszor, amennyiszer csak jólesik és bármit, amit csak megkívánsz!
Mozgás
Ha nincsen semmilyen betegséged, akkor valószínűleg nem mozogsz eleget, vagy nem úgy, ahogy kellene. Mozgás nélkül ugyanis nem épülnek be a tápanyagok, nem fejlődik az izomzat. Mindenképpen erősítő gyakorlatokat kell végezned, mert a kardió gyakorlatok, az úszás, a futás, a biciklizés elsősorban a zsír égetését segítik elő. Az erősítést edzőteremben kell elkezdened, először kis súlyokkal, sok ismétléssel. Kezdésnek tornázz hetente kétszer! Ne várj csodát 1-2 hét alatt, hiszen a kilók maguktól nem fognak Rád ugrani!
A gyakorlatokat intenzívebbé teheted, hogyha közben súlyzó van a kezedben. Ha ezek nem állnak a rendelkezésedre, tölts meg két 0,5 vagy 1 literes műanyagpalackot, és használd őket súlyzóként!
1. Gyakorlat
3x 10-15 guggolás.
Állj terpeszben, a kezedbe fogd a súlyzókat vagy a palackokat, a hátad pedig legyen egyenes!
2. Gyakorlat
3x 10-15 kitörés.
Alaphelyzet a guggolás, a súlyzót helyezd a csípőd mellé és emelkedj fel!
3. Gyakorlat
3x 10 emelés kézi súlyzóval vagy vizes palackkal.
Állj terpeszállásba, a kezeid pedig legyenek leengedve, majd emeld meg őket mellmagasságba, és engedd vissza! Ugyanezt a gyakorlatot oldalirányban is végezd el!
A alábbi gyakorlatokhoz már nem kell a súlyzó:
4. Gyakorlat
Állj terpeszben, lábfejeid kissé legyenek kifordítva, a kezeidet tedd csípőre, hátad pedig legyen egyenes! Emelkedj lábujjhegyre, majd engedd vissza magad! Ezzel a fenékizmokat erősítheted.
20-25x végezd el ugyanezt!
5. Gyakorlat
Feküdj a földre, lábaid legyenek kinyújtva, kezeidet helyezd a feneked alá! Emeld meg a lábaidat úgy, hogy derékszögbe legyen a testeddel, majd lassan engedd vissza! Ezzel az alsó hasizmok erősödnek.
10-15x ismételj!
6. Gyakorlat
Sokan nem szeretik a felüléseket, de a hasizom formálásának szempontjából nagyon hatékony gyakorlat. Feküdj a földre, térdeidet húzd fel, talpad legyen a talajon, kezeid legyenek a tarkódon! Emeld meg a felsőtested, és érintsd meg a térdedet, majd feküdj vissza! A felüléseket oldal irányba is végezd el, így az oldalsó izmok erősödnek!
Ismételj 15-20x!
Táplálkozás
A mozgás már önmagában nagy étvágyat csinál, így a torna után jöhet a kiadós evés. Szükséged van napi 4-5 kiadós étkezésre, emellett pedig minden nap fogyasztanod kell nyers gyümölcsöt, vagy zöldséget, minél több fehérjét, húst, tojást, kenyeret, kis mennyiségű zsiradékot. A főétkezések mellett nyugodtan nassolj (főleg tejszínhabos süteményeket) és részesítsd előnyben a nehezebb ételeket! Igyál sok ásványvizet és zsíros tejet!
Utolsó kommentek